Stomatologia dziecięca

W zębach niedojrzałych, proces próchnicowy zachodzi znacznie szybciej niż w zębach rozwiniętych. U osób młodych szkliwo jest jeszcze słabo zmineralizowne.

Próchnica ma przestrzeń do działania w szerokich kanalikach zębinowych dziecka. Istnieją różne rodzaje próchnicy. Próchnica butelkowa na przykład, powstaje kiedy dziecko ssie smoczek lub butelkę ze słodkim napojem lub syropem. Stomatologia dziecięca, lub też wieku rozwojowego dba o zęby najmłodszych pacjentów starając się zdiagnozować rodzaj problemu i zapobiec rozwojowi dalszych zmian próchniczych w uzębieniu dziecka.

Dla dzieci stosuje się wizyty adaptacyjne, mające na celu przygotowanie dziecka na wizytę u dentysty by oszczędzić sobie nieprzyjemnych doświadczeń. Dziecko ma możliwość zdecydowania o kolorze wypełnienia, tzw. „plomby”, a kolory są różne, tak jak i smaki żelów znieczulających przed znieczuleniem igłą. Lekarze stomatolodzy są zazwyczaj przeszkoleni do pracy z dziećmi. Gabinety, w których przyjmowani są najmłodsi pacjenci to pogodne pomieszczenia z dobrą atmosferą.