Abrazja

Jako stosunkowo młoda dziedzina stomatologii, abrazja staje się coraz bardziej popularna. Jest to sposób na usuwanie próchnicy za pomocą strumienia sprężonego powietrza zawierającego małe cząsteczki ścierniwa – tlenku glinu. Stomatolog nakierowuje strumień powietrza na miejsce dotknięte próchnica i odpowiednio nim manipuluje.

Różne rozmiary ziaren tlenku glinu są stosowane, aby dostosować jego siłę ścierania do rodzaju próchnicy. Pacjenci chwalą sobie taka metodę, ponieważ jest ona dużo mniej uciążliwa niż tradycyjne wiertło. Przede wszystkim nie występują wibracje związane z wierceniem.

Nie występuje także przegrzanie tkanek zęba i nie są usuwane zdrowe jego części. Gdy implant potrzebuje większą siłę urządzenia, może on łatwo zmienić strumień powietrza poprzez odpowiednią dyszę. Dodatkowe zalety mikroabrazji to brak pęknięć w szkliwie.

Metoda ta nie jest jeszcze szeroko dostępna, ponieważ większość gabinetów nadal posiada jedynie tradycyjne wiertarki stomatologiczne. Warto jednak zaproponować aby Twój lekarz stomatolog zapoznał się z tą nową techniką.

Urządzenie stosowane do abrazji nazywamy aeratorem. Można spodziewać się, że z upływem czasu urządzenia te staną się coraz tańsze, a ich zastosowanie coraz powszechniejsze. Dzięki temu obniża się też koszty zabiegów stomatologicznych.