Czyszczenie zębów

Dbając o stan uzębienia dbamy o zdrowie całego organizmu. Wykryto podobieństwo między bakteriami chorobotwórczymi dziąseł i zębów, a bakteriami uszkadzającymi mięsień sercowy i zastawki serca.

Najważniejsza jest szczoteczka do zębów, bo przy jej pomocy usuwamy osad nazębny. Nie może być zbyt gruba, aby można nią było wyczyścić jak najwięcej zakamarków. Ważna jest także twardość włosia –nie powinna być zbyt twarda, gdyż będzie raniła dziąsła, ani zbyt miękka. Szczoteczkę należy wymieniać dość często.

Ważna jest też pasta, która nie tylko wyczyści, ale spełni funkcję leczniczą. Istnieją pasty działające przeciw paradontozie, łagodzące objawy nadwrażliwości, łagodnie wybielające. Dokładne czyszczenie powinno trwać co najmniej trzy minuty – okrężnymi ruchami od dziąsła w kierunku korony zęba. Ważne by czyścić powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne. Kończąc mycie dobrze jest przeciągnąć szczoteczką po języku i wewnętrznej stronie policzków.

Miejsca najbardziej narażone na tworzenie się próchnicy są powierzchnie w przestrzeniach międzyzębowych. W takich przypadkach pomocne jest użycie nici dentystycznych lub specjalnych przyrządów do czyszczenia. Można posłużyć się specjalnym urządzeniem do płukania zębów pod ciśnieniem – irygatorów.