Higiena jamy ustnej

Utrzymywanie odpowiedniej higieny jamy ustnej jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania konieczności leczenia kanałowego. Najlepiej szczotkować zęby pastą z fluorem i odpowiednio dobraną szczoteczką przynajmniej dwa razy dziennie, najlepiej tuż po posiłku.
Stosowanie nici dentystycznej jest także ważnym elementem higieny jamy ustnej. Odpowiednio długi kawałek nici należy delikatnie wprowadzić w przestrzeń pomiędzy zębami, a następnie poruszać nią w górę i na dół przed przejściem do kolejnej przestrzeni międzyzębowej.
Za pierwszym razem stosowanie nici dentystycznej może wydawać się trudne, lecz po kilku zastosowaniach będzie to tak proste jak codzienne szczotkowanie zębów. Na początku może pojawić się drobne krwawienie z dziąseł jednak nie jest to oznaką choroby. Po kilku zastosowaniach nici dziąsła przyzwyczają się do tego zabiegu.
Specjalne płyny do płukania jamy ustnej mogą być także pomocne. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór takich środków. Dostępne są bardzo silne i mało przyjemne w smaku, preparaty zawierające alkohol, poprzez łagodniejsze bezalkoholowe, a skończywszy na delikatnych preparatach ziołowych. Należy pamiętać aby zawsze nadzorować stosowanie takich środków przez dzieci, gdyż mogą one nieświadomie połknąć płyn.