Implanty i korony stomatologiczne

Implanty stomatologiczne stosowane są w przypadku braków zębowych lub utraty całego rzędu w górnej lub dolnej szczęce. Osoby powyżej 65 roku życia, ze względu na naturalny zanik kości, powinny stosować protezy lub mogą poddać się operacji przeszczepu kości, która zrobi fundament dla implantu. Wszczep stomatologiczny musi zostać umieszczony w kości i złączyć się z nią. Kiedy kość przyjmie implant, jest on traktowany jak zdrowy ząb. Implant to nie tylko tytanowa śruba.

W kolejnej części zabiegu dobiera się zazwyczaj porcelanową koronę zęba do wymogów pacjenta. Jeśli zęba nie uda się uratować, należy szybko umieścić zamiast niego implant, tak dla celów estetycznych jak i zdrowotnych. Ponieważ zęby nie przesuwają, może dojść do przechylenia i zaburzenia linii zębów.

Korony można osadzać na moście, przytwierdzonym do dwóch zdrowych zębów przylegających do implantu. Most taki jest zazwyczaj ceramiczny i osadzony na metalu lub złocie.

Ceny implantów są różne, w zależności od ilości materiałów użytych w zabiegu. Włókna szklane znajdują również zastosowanie w implantologii. Na szkielecie z włókna szklanego dentysta może zamocować sztuczny ząb.

Można również umocować włókna w korzeniu, ale korzeń musi być martwy. To wymaga zabiegu kanałowego.