Próchnica zębów – przyczyny i zapobieganie

Próchnica zębów jest bakteryjną chorobą zakaźną atakującą tkanki twarde zębów, a dokładniej szkliwo, zębinę i cement. Polega na demineralizacji tych tkanek, które prowadzi do ich rozpadu. Konsekwencjami nieleczonej próchnicy jest zapalenie miazgi zęba, jej obumarcie oraz przeniesienie się procesu chorobowego na okoliczne tkanki, np. dziąsła.
Rozwojowi próchnicy sprzyja niestaranne mycie zębów lub brak tego nawyku, zła dieta oraz niewłaściwy odczyn śliny. Aby zapobiec jej powstawaniu należy w odpowiedni sposób dbać o higienę jamy ustnej myjąc zęby przynajmniej dwa razy dziennie pastą z fluorem oraz używając nici dentystycznej w celu dokładnego wyczyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Na koniec należy wypłukać usta specjalnym płynem, który zapobiega odkładaniu się płytki nazębnej bogatej w chorobotwórcze bakterie oraz odświeża oddech. Aby pozbyć się resztek jedzenia po każdym posiłku należy płukać usta wodą lub przez 15 minut żuć gumę bez cukru. Ważne jest ograniczenie ilości spożywanych słodyczy oraz posiłków typu fast food. Należy również pamiętać o okresowych wizytach u stomatologa, najlepiej co 6 miesięcy, ponieważ szybko wykryta próchnica jest łatwa do wyleczenia.
Kolejną przyczyną powstawania próchnicy są czynniki genetyczne takie jak kształt zębów czy wady zgryzu. W obu przypadkach trudniejsze jest dokładne wyczyszczenie zębów z resztek pożywienia, co prowadzi do rozwoju choroby. Osoby z takimi uwarunkowaniami powinny jeszcze dokładniej dbać o higienę zębów.