Erozja szkliwa zębowego staje się coraz poważniejszym problemem. Dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i jest jedną z głównych przyczyn podatności zębów na próchnicę i inne choroby kończące się często koniecznością ekstrakcji.
Jakie są przyczyny braku szkliwa?
Bardzo często okazuje się, że brak szkliwa nie jest wcale efektem poważnej choroby. Zjawisko to nie jest też wiązane z predyspozycjami genetycznymi. Niejednokrotnie doprowadzamy do niego samodzielnie, nie zdając sobie nawet sprawy ze szkodliwości wielu naszych nawyków. Zdarza się też, że przyczyny leżą w działaniach i nawykach naszych rodziców – np. niezdrowy tryb życia lub przyjmowanie niektórych antybiotyków w czasie ciąży.
Jeśli chodzi o nawyki żywieniowe, to do erozji szkliwa zębowego dochodzi między innymi wówczas, gdy częściej niż raz w tygodniu sięgamy po napoje energetyczne, a cztery lub sześć razy, w ciągu siedmiu dni, pijemy inne napoje gazowane. Groźne może być nawet picie soku owocowego, jeśli decydujemy się na taki krok częściej niż dwa razy dziennie.
Z brakiem szkliwa zmagają się jednak również osoby, które często wymiotują, a jednym z popularniejszych czynników wpływających na to niekorzystne zjawisko jest zmniejszone wydzielanie śliny.