Resztki jedzenia w jamie ustnej

Resztki jedzenia, które pozostaną w jamie ustnej po spożytych posiłkach stanowią duże niebezpieczeństwo dla zdrowia. Nie chodzi tylko o zdrowie zębów ale również dziąseł. Resztki jedzenia wypełniają zarówno ubytki w trzonie zęba, ubytki w szkliwie, jak również przestrzenie międzyzębowe. Już po kilku godzinach doprowadza to do psucia się zalegających resztek, a w dalszym czasie ich gnicia. Wiąże się z tym również nieprzyjemny zapach z ust.

Praktycznie nie ma możliwości pozbycia się wszystkich resztek pokarmu po jedzeniu. Każde szczotkowanie zębów pozwoli jednak na ich zmniejszenie. Zalecane jest szczotkowanie przez minimum 2 minuty. Żeby zmniejszyć wielkość pozostałości pokarmowych zaleca się regularne mycie zębów po każdym posiłku. Wyjątkiem jest zalecenie mycia zębów tuż po obudzeniu. Wtedy to zapobiega się przedostawaniu się resztek pokarmowych pozostałych po nocy w jamie ustnej do układu pokarmowego, wraz z kolejnym posiłkiem, w tym wypadku śniadaniem.

Higiena jamy ustnej pozwala nam dłużej cieszyć się zdrowiem, ponieważ wiele chorób bierze swój początek właśnie w nieodpowiedniej pielęgnacji zębów i jamy ustnej.