Stomatologia zachowawcza z endodoncją to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych. Bardzo obszerną część tej specjalności stanowi endodoncja, czyli dyscyplina zajmująca się leczeniem kanałowym zębów.
Profilaktyka próchnicy opiera się na walce z płytką nazębną, która jest podstawową przyczyną rozwoju choroby oraz na wzmacnianiu uzębienia preparatami zawierającymi fluor. W zakres profilaktyki wchodzą: badania kontrolne, które należy odbywać do 6 miesięcy, a w przypadku dzieci co 3 miesiące, odpowiednia higiena jamy ustnej oraz profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie (usuwanie płytki, osadu i kamienia nazębnego), odpowiednia dieta i regularna fluoryzacja.
Początkowe fazy próchnicy leczy się za pomocą remineralizacji, fluoryzacji oraz lakowania (zarówno zębów stałych jak i mlecznych). W przypadku bardziej zaawansowanych stadiów choroby konieczne jest borowanie, zastosowanie specjalnego żelu rozpuszczającego próchnicę, użycie lasera lub sprężonego powietrza w celu oczyszczenia zęba, a następnie wypełnienie ubytku plombą. Jeśli próchnica zaatakowała również korzeń konieczne będzie leczenie kanałowe (endodontyczne), a czasami odbudowanie korony zęba za pomocą specjalnych sztucznych nakładek.