Braki w uzębieniu możemy uzupełniać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie implantów stomatologicznych. To najbardziej nowoczesny i najlepszy sposób ochraniający przed szlifowaniem sąsiednich. Implant ma kształt podobny do śruby, którą lekarz umieszcza w kości szczęki lub żuchwy, uzyskując w ten sposób rodzaj sztucznego korzenia, na którym możemy zamocować koronę protetyczną.
Prawie każdy pacjent może być leczony w ten sposób, z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi np. stanu zdrowia, ilości dostępnej kości, czy zbyt młodego wieku. Młodzież poniżej piętnastego roku życia nie powinna mieć implantów, gdyż kości w tym wieku stale się rozwijają. Przeciwwskazaniami są też choroby – cukrzyca, alkoholizm, nowotwory, narkomania, choroby psychiczne, czy bruksizm – nawykowe zgrzytanie zębami.
Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Po zabiegu może wystąpić niewielki obrzęk lub siniak, ale jest to naturalna reakcja organizmu. Gdy własny korzeń zęba jest zachowany, lekarz może zaproponować pacjentowi wykonanie korony protetycznej. Wykonywana jest nawet w przypadku zniszczenia własnej korony zęba. Najczęściej robi się ją z porcelany dentystycznej. Taka koronka jest bardzo trwała pod względem wytrzymałości.