Z historii stomatologii

Stomatologia to jeden z działów medycyny, który zajmuje się kwestiami funkcjonowania, a w szczególności leczeniem zębów, jamy ustnej, przyzębia czy też błony śluzowej. Postęp naukowy trwa nieprzerwanie już od tysięcy lat, z dnia na dzień wynajdywane są bardziej zaawansowane technologiczne i bardziej użyteczne wynalazki, bez których ludzkość wkrótce nie będzie potrafiła się obyć.

Medycyna, podobnie jak inne nauki również ulega ewolucji. Jej integralną częścią jest skatologia, która według specjalistów- historyków była uprawiana już 9 tysięcy lat temu. Właśnie w takim czasookresie umiejscowiono czaszkę znalezioną na terenie Pakistanu, w której uzębieniu znaleziono ślady borowania. Stomatologia jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medyny. Dotychczas stomatolog każdemu kojarzył się z cierpieniem oraz bólem towarzyszącym leczeniu zębów.

Na szczęście, dynamiczny rozwój tej dziedziny medycyny doprowadził do sytuacji, w której zakończyły się męki pacjentów. Bogaty wybór znieczuleń, jaki oferuje nam teraz stomatologia skutecznie zapobiega negatywnym doznaniom podczas wizyty u dentysty. Borowanie przestało odstraszać młodych pacjentów od rutynowych przeglądów zębów oraz jamy ustnej. Stomatolog w końcu stał się przyjacielem pacjenta i zaczynamy go wreszcie postrzegać jako osobę niosącą pomoc naszym zębom, a nie jako tego, kto zadaje nam ból i starszy w nocnych koszmarach.