Zapobieganie bólom zębów

Wszyscy wiemy, jak nieprzyjemny może być ból zęba. Czasem może on doprowadzić do wykluczenia nas z codziennych aktywności. Często jednak ze strachu przed kolejną dawką bólu podczas leczenia, zdajemy się odwlekać wizytę u stomatologa, zastępując ją środkami przeciwbólowymi. Jednak dzięki dzisiejszej wiedzy zarówno bólom zębów, jak i bolesnym wizytom u dentysty możemy skutecznie zapobiegać.

Najlepszym sposobem, aby zapobiec bólom zębów, jest utrzymanie zarówno zębów jak i dziąseł w dobrej kondycji. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów jak można to zrobić:
– Ogranicz spożywanie żywności i napojów z dużą zawartością cukrów. Spożywaj takie produkty sporadycznie i jedynie podczas posiłków, po których zamierzasz szczotkować zęby.
– Szczotkuj zęby dwa razy dziennie stosując odpowiednią do Twoich zębów pastę z fluorem i szczoteczkę o odpowiedniej miękkości. Możesz także delikatnie szczotkować dziąsła i język w celu usunięcia jak największej ilości bakterii.
– Czyść przestrzenie pomiędzy zębami za pomocą specjalnej nici dentystycznej. Jeśli jest taka potrzeba, możesz także stosować specjalny płyn do płukania ust.
– Nie pal tytoniu, gdyż jest on jednym z największych wrogów zdrowych zębów.
– Odwiedzaj swojego dentystę przynajmniej raz w roku.

W przypadku dzieci konieczne są wizyty u stomatologa przynajmniej co sześć miesięcy. Pomoże to wykrywać próchnicę w jej wczesnych stadiach i ułatwi leczenie.